Kleio (dreaming_garden) wrote,
Kleio
dreaming_garden

 • Location:
 • Mood:
 • Music:

...

Určitě znáte všechny možné teorie o tom, jak skončí lidstvo nebo jak se lidské společenství zhroutí. Sám jich znám celkem dost a většinou obsahují nepochopitelně krutou nadvládu jiných bytostí, strojů a nebo hromadné vymření po zásahu jedné či více atomovek. Nikoho ze slavnejch autorů nenapadlo, že jednoho dne se lidi svojí svobody vzdají dobrovolně. Táta se mi to pokoušel vysvětlit, ale sám už si vlastně taky nebyl úplně jistej, jestli to, co mi říká, je pravda.
Společnost byla na pokraji chaosu někdy na začátku novýho milénia, nicméně kolaps přišel někdy v roce 2025, pár let po tom, co jsem se narodil. Což nebyla příčina zhroucení západní civilizace, aby bylo jasno! Lidé definitivně ztratili schopnost rozlišit, co je a co není pravda. Informace se valily jedna za druhou, zaplavovaly všechny možné kanály a nenašli byste jedinou volnou plochu, kterou by nevyplňovala reklama. Samozřejmě stoprocentně pravdivá. Dřív prý lidem nevadilo, když nepoznali fakt od deziluze, ale jednou to prostě muselo přetéct přes pomyslnou hráz.
Nemocní i zdraví umírali, protože nerozeznali skutečný lék od podvodu. Identita lidí se ztrácela v nekonečně upravovaných fotografiích. Utratily se miliony na byty a domy, které nikdo nikdy neměl v úmyslu postavit. A právo? Spravedlnost byla nejenom slepá, ale i němá. Falešné tituly a ty opravdové už nebylo možné rozeznat.
A tak lidi udělali nejpitomější rozhodnutí ve svých dějinách - vzdali se dobrovolně do rukou diktátorů, kteří jim říkali, co je a co není pravda. Chaos se uklidnil. Každý člověk měl kde bydlet, měl kde pracovat a mohl se v přiměřené míře bavit. Nikdo neomezoval jeho pohyb, ale přesto se cestovalo velmi málo, protože dřív nebo později každý výletník zjistil, že nikde není nic zajímavého k vidění.
Já sám žiju tak nějak na okraji. Myslím, že se tomu říká šedá zóna. Můžou za to moji rodiče a já pořád doufám, že někde narazím na dalšího člověka, jehož rodiče jsou podobní cvoci jako ti moji. Díky nim jsem poznal věci, které sice nikdo nezakazoval, ale vedly k hrubým porušením našeho milovaného tyranského režimu. Naši mají knihy. A slovo "hodně" je velmi nedostačující označení množství. Pár z nich jsou bohapusté a myšlenky prosté bláboly, které jsou k nalezení po všech knihovnách pro veřejnost. Uspokojují základní lidskou potřebu na chvíli uniknout, nicméně moc populární nejsou, protože text není interaktivní a obrázky se nehýbou. Ale jak jsem řekl, knihovny existují a pár lidí se v nich vždycky najde.
To, co máme doma my, není knihovna. To je náš zlatý důl. Abyste chápali, za veškerým naším myšlením stojí obrovská náhoda. Otec mého táty kdysi v záchvatu krize středního věku opustil město a víceméně vlastníma rukama postavil malý hotýlek. Patnáct pokojů, společenská místnost, velká jídelna. Kleplo ho pár týdnů po dokončení stavby a mýmu tátovi spadlo do klína něco, co nikdy nechtěl. Uvažoval, že ho prodá, ve slabých chvilkách se ho prý i pokusil zapálit a shrábnout peníze z pojistky. Byla to nakonec moje máma, která, ostatně jako vlastně vždycky, vysvětlila svému manželovi hloupost jeho jednání, a společnými silami dotáhli odkaz mého dědečka dokonce. Otec objevil svůj talent pro management a máma zase božsky vařila. A taky to byla máma, která přišla na to, že za tchánovou posedlostí bylo ještě něco víc. Zase to vypadá jako náhoda, ale sám jsem přesvědčený o tom, že náhody nejsou. V jednom ze dvou sklepů neustále poblikávala žárovka. Mámě to časem hodně lezlo na nervy, až časem běhala s plánama všech možných rozvodů od sklepa po půdu a hledala, kam ten drát sakra vede. Místo toho našla svatý grál - třetí sklepní místnost plnou dědečkových knih. Místo, odkud i já čerpám svoje myšlení.
A tak se stalo, že díky podivné povaze mého dědečka žijeme já, máma i táta druhý život. Čteme. A já, jak vidíte, taky trochu píšu.
Tags: originální tvorba
Subscribe

 • Je to otázka logiky, drahá kapitáne

  Milý Johnaku, jak jsem slíbila, tak činím. Eskadra je celá venku a rozjíždím tu přívalovou vlnu fanfikcí. Nemá to betu a asi tam bude dost…

 • Když...

  Název: Když... Fandom: Rychlé šípy Přístupnost: 12+ Shrnutí: Co když všechna naše životní setkání nejsou náhody, ale je to osud? Varování:…

 • Co nesmějí malá děvčátka?

  Název: Co nesmějí malá děvčátka? Fandom: Pipi Dlouhá punčocha Přístupnost: bez omezení Shrnutí: Tetička Petronyla touží dostat Pipi do dětského…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment